Pomidory: owoce czy warzywa?

pomidor

scott.h / flickr

Mówisz pomidora, mówię tomahto. Ale wszyscy wiemy, o czym mówimy. To małe okrągłe, czerwone warzywo, które rośnie na krzewie – czy to owoc? Cóż, to zależy od tego, z kim rozmawiasz. Botanik wskaże ci podręcznik, w którym pomidory są klasyfikowane jako owoce winorośli wraz z nasionami, które mocno umieszczają je w obozie owoców. Ale prawnik wskaże ci sprawę Nix v. Hedden, kiedy dokładnie to pytanie zostało usłyszane i odpowiedział sąd, 118 lat temu.

Więcej od Delish: Wszystko o dojrzewanych przez winorośl pomidorkach

Jeśli pomyślisz przez chwilę, że ta sprawa została wniesiona na sąd przez ciekawskich kucharzy lub sprzecznych ogrodników, którzy chcieli wyraźnie zaklasyfikować pomidora, nie było. Podobnie jak wiele spraw sądowych, ten dotyczył pieniędzy. W dniu 3 marca 1883 r. Nałożono taryfę na importowane warzywa, ale nie na owoce. Cztery lata później czterech mężczyzn o nazwisku Nix (John, John W., George W. i Frank W.) złożyło pozew przeciwko Edwardowi L. Heddenowi, kolekcjonerowi portu w Nowym Jorku. Zgodnie z dokumentami sądowymi znalezionymi na FindLaw.com, Nixes twierdził, że były to należne podatki, które zostały wniesione do portu w Nowym Jorku pod protestem. Ich argumentem było to, że pomidory, które importowali z Indii Zachodnich, nie były warzywami, ale owocami i dlatego nie powinny być opodatkowane. Proces rozpoczął się od odczytania definicji “owoców” i “warzyw” z trzech słowników. Argumenty, które nastąpiły, byłyby bardziej w domu w klasie botaniki lub w Kuchni 101. Adwokaci skarżących odczytują definicje słowa “pomidor” z tych samych trzech słowników. Adwokaci oskarżonego sprzeciwili się definicji słów “groch”, “roślina jajeczna”, “ogórek”, “squash” i “pieprz” – wszystkie posadzone rośliny winorośli, które są powszechnie klasyfikowane jako warzywa. Następnie adwokaci powrócili do definicji “ziemniaka”, “rzepy”, “pasternaku”, “kalafiora”, “kapusty”, “marchewki” i “fasoli”. (Tylko pomyśl o czym Prawo i porządek może zrobić z interpretacją tej fali kłótni argumentów).

Więcej od Delish: 12 świeżych przepisów na pomidory

Po tym potoku botanicznego przekomarzania, sąd odroczył, przemyślał i wrócił, aby ogłosić, że sąd zdecydował się na obronę. Chociaż sędzia przyznał, że z naukowego punktu widzenia pomidor był owocem, pod względem taryf i działań prawnych, pomidor był warzywem, ponieważ tak jest traktowany w handlu i codziennym użytkowaniu. W końcu, kiedy ostatni raz przyozdobiłeś lody z czerwonego, soczystego klina dojrzałego pomidora?

Więc czym właściwie jest pomidor? Owoc czy warzywo? Odłóżmy to wszystko i powiedzmy, że dobrze jedzą.