Bezmięsna skórka Domina odurzają się od cierpiących na celiakię

Domino's Gluten Free

Dominos

W zeszłym tygodniu firma Domino stała się pierwszą siecią pizzerii, która sprzedawała coś, co określano mianem skorupy bezglutenowej w całym kraju. Ale zwolennicy osób z celiakią – poważnym autoimmunologicznym zaburzeniem trawienia – zgłaszali obawy, że skorupa nie jest zgodna z reklamami.

Nowa skorupa Domina to pszenica, żyto i bez jęczmienia. Wykonany jest z mąki ryżowej, skrobi ryżowej, skrobi ziemniaczanej, mąki z tapioki i mąki ziemniaczanej, wśród innych składników. Te składniki są dobre dla osób z nadwrażliwością na gluten, a także dla osób z celiakią. Cierpiący na celiakę, który płacze nieczysto, to objawienie, że skorupy “bezglutenowe” są wytwarzane w tych samych miejscach z takimi samymi narzędziami jak zwykłe skorupy. Chociaż prawdopodobnie nie wpłynie to na osoby z nadwrażliwością na gluten, ludzie z celiakią nie mogą spożywać pokarmów na powierzchni i narzędzi, które miały kontakt ze składnikami zawierającymi gluten. Ludzie z celiakią nie odczuwają po prostu dyskomfortu, jeśli spożywają gluten; mogą ponieść poważne konsekwencje, w tym uszkodzenie jelita cienkiego.

Więcej od Delish: 17 bezglutenowych przepisów na deser

Według Nation’s Restaurant News, Północnoamerykańskie Towarzystwo Badań nad Celiakią (NASSCD) oskarżyło Domino o “wyzysk” terminu “bezglutenowy” i twierdzi, że robi “całkowitą krzywdę” tym, którzy byliby najbardziej zagrożeni.

Podejrzane przez Domino podejrzenia co do “Gluten Free Crust” na swojej stronie internetowej: “Pizze z bezglutenową skórką są wytwarzane we wspólnej kuchni Nie mamy oddzielnego obszaru w naszych kuchniach, które są wolne od glutenu”. Domino wprowadził nową skorupę, aby trafić na rosnącą populację wrażliwych na gluten Amerykanów, szacowaną dziś na prawie 18 milionów. Ale dla 1 na 133 Amerykanów, którzy mają celiakię, błędne odczytanie terminu “bezglutenowy” może być niebezpieczne.

Więcej od Delish: 10 sensacyjnych bezglutenowych stron

Czy sądzisz, że Domino ma prawo używać terminu “bezglutenowy”, jeśli tworzy skorupę w sposób, który jest niebezpieczny dla osób z celiakią? Czy wypróbowałeś nową skórkę u Domino??